Grunt epoksydowy czy reaktywny?
Co trzeba wiedzieć o gruntach epoksydowych?
Grunty tego rodzaju z uwagi na silne sieciowanie dają powłoce wysoką szczelność, co przekłada się na niską przepuszczalność wilgoci do podłoża. Dodatkowo powstawała w ten sposób powłoka jest odporna na korozję. Z drugiej strony grunty epoksydowe schną dość długą i potrzebują temperatury minimum 15 stopni Celsjusza. Wcześniej powierzchnię należy dokładnie odtłuścić.
Podczas stosowania gruntów epoksydowych trzeba zachować szczególną ostrożność. Eksperci zalecają ich nakładanie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych przy temperaturze co najmniej 15 stopni Celsjusza.
Czym charakteryzują się grunty reakatywne?
Grunty reaktywne nazywane są również gruntami kwaśnymi i wytrawiającymi. Zapewniają one doskonałą ochronę antykorozyjną za sprawą pasywacji podłoży metalicznych. Wiele z nich jest produktami przyjaznymi dla środowiska, za sprawą wyeliminowania z procesu ich produkcji fenolu czy chromianu cynku. Wchodzący w skład gruntów reaktywnych kwas fosforowy zapewnia dobrą przyczepność i zapobiega rozwojowi korozji podpowłokowej, która objawia się rysami czy odpryskami. Grunty tego typu sprawdzają się przede wszystkim przy elementach wykonanych z metalu, a więc felgach czy nadwoziach. Ich największą wadą jest konieczność pokrywania gruntu podkładem akrylowym.
Również i podczas stosowania gruntów reaktywnych należy zachować szczególną ostrożność. Przed przystąpieniem do pracy powierzchnię aluminiową trzeba wcześniej dokładnie wyszlifować i odtłuścić. Przed aplikacją wypełniacza akrylowego powinno się zachować odpowiedni czas odparowania gruntu. Eksperci zalecają również, aby na grunty reaktywne nie nakładać szpachli poliestrowych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności