PolskiAngielski
514 300 085
Strona główna » Aktualności » Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?

Hity sklepowe

Chmura tagów

Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?

Data dodania: 26-02-2018
Malowanie jest szybką i efektywną metodą na odmianę wyglądu różnych powierzchni. Możemy w ten sposób odnowić nie tylko ściany, ale również drewniane meble, metalowe i szklane dekoracje, czy beton. Aby malowanie przyniosło nam oczekiwany rezultat, powinno się dobrze przygotować do niego podłoże. Szczególne znaczenie ma ono w hydrografice. Nieumiejętne przygotowanie danego elementu rzutuje na cały późniejszy proces hydrografiki. W zależności od tego, z jaką powierzchnią mamy do czynienia stosować można wybrane podkłady. W tym artykule omówimy jak obchodzić się z powierzchnią ze stali, jak ją odpowiednio przygotować pod dalsze etapy nanoszenia farb.


Odpowiednie przygotowanie podłoża

Prace rozpoczynamy od sprawdzenia, czy podłoże jest czyste i suche. W tym celu usuwamy z powierzchni metalowych kurz, brud oraz tłuszcz. Należy też zwrócić uwagę na pojawiające się ogniska rdzy, gdyż rdzę usuniemy poprzez zeszlifowanie.
Zdecydowanie łatwiej przygotowuje się gładkie powierzchnie do malowania niż chropowate. Na tych drugich wszelkie zanieczyszczenia i niedoskonałości są bardziej widoczne. Dlatego przed malowaniem powinniśmy wypełnić wszelkie ubytki za pomocą specjalnych zapraw wyrównawczych. Kolejnym krokiem będzie usunięcie luźnych oraz łuszczących się elementów materiałów.

Powierzchnia stalowa

Powierzchnia stalowa do malowania powinna być odpowiednio przygotowana. Czasami konieczne jest nałożenie cienkiej powłoki podkładowej na podłoże lub skorzystanie na przykład z antykorozyjnego podkładu na stal.
Powinniśmy także sprawdzić, czy powłoka podkładowa jest całkowicie wysuszona - w przypadku jeżeli wcześniej była aplikowana. Należy także zwrócić uwagę na grubość nakładanej powłoki. Jeżeli natomiast stosujemy dwuskładnikowe systemy, powinniśmy się upewnić, czy każdy z komponentów został nakładany w odpowiednich odstępach czasowych.

Jak przygotować powierzchnię stalową i z żelaza?

Wyróżniamy następujące metody czyszczenia stali z rdzy i zgorzeliny: młotkowanie, czyszczenie płomieniowe, czyszczenie szczotką drucianą, czyszczenie pod ciśnieniem, obróbka strumieniowo - ścierna.
  • Młotkowanie - może być ręczne lub mechaniczne. Stosowane jest zwykle w połączeniu z czyszczeniem drucianą szczotką. Sposób ten może mieć zastosowanie do usuwania dość grubej warstwy zgorzeliny.
  • Czyszczenie płomieniowe - w tej metodzie obróbki cieplej używamy acetylenowego płomienia palnika. Dzięki niej możemy usunąć zgorzelinę, ale niestety rdza pozostanie.
  • Czyszczenie pod ciśnieniem - stosuje się do usunięcia rdzy i powierzchniowych zanieczyszczeń.
  • Obróbka strumieniowo-cieplna - odbywa się w sposób ręczny lub automatyczny. Jest to najlepszy sposób odrdzewiania podłoża. W tym celu stosuje się maszyny wirnikowe, bezpyłowe lub pneumatyczne, które powinny posiadać minimalną liczbę nieregularnych cząstek. Cząstki te posiadają krawędzie tnące oraz są kanciaste.
  • Czyszczenie szczotką drucianą - używa się do tego ręcznych lub obrotowych szczotek drucianych. Jednak za pomocą tej metody nie usuniemy zgorzeliny. Sposób ten nie pomoże nam niestety pozbyć się także korozji.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Szybki kontakt
    Dodatkowe info
    Nasza firma oferuje szkolenia z hydrografiki. Jako jedyni w Polsce wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i ulepszenia związane z hydrografiką. Działamy na terenie Jarocina ale nasi klienci to mieszkańcy całej Polski m.in. Warszawa, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Tarnów, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Zakopane, Jelenia Góra, Zielona Góra i wiele innych. W naszej ofercie posiadamy m.in folie do hydrografiki, tusze do hydrografiki, aktywator do hydrografiki, wanny do hydrografiki. Zapraszamy!
      Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
      Nie pokazuj więcej tego komunikatu