PolskiAngielski
514 300 085
Strona główna » Aktualności » Lakierowanie wielowarstwowe - co warto o nim wiedzieć?

Hity sklepowe

Chmura tagów

Lakierowanie wielowarstwowe - co warto o nim wiedzieć?

Data dodania: 09-05-2018
Nakładanie wielowarstwowych lakierów jeszcze do niedawna było domeną wyłącznie drogich aut. Dziś coraz częściej stosuje się je na karoseriach pojazdów klasy średniej, co uwarunkowane jest potrzebą podkreślenia oryginalnego wyglądu auta, ale też zwiększonym stopniem ochrony jego powierzchni. Lakiery tego typu stosowane są jednak nie tylko do malowania karoserii samochodowej. W technologii, jaką jest hydrografika również często wykorzystywane są tego typu lakiery. Nakładanie poszczególnych warstw sprawia, że dany element zyskuje niesamowite efekty wizualne. I tak np. w hydrografice, kiedy chcemy okleić dany przedmiot, stosujemy odpowiednie podkłady i lakiery, które są bazą dla późniejszego etapu zanurzania elementu metodą druku wodnego. Wybór i ilość odpowiednich lakierów zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Element wykonany w hydrografice w połączeniu z lakierami wielowarstwowymi np. typu candy, dają naprawdę spektakularne efekty wizualne w postaci np. mieniących się w słońcu, połyskujących kolorów. O tym, czym są lakiery wielowarstwowe dowiecie się w niniejszym artykule.


Lakiery trójwarstwowe - zasada działania

Optymalne lakiery wielowarstwowe składają się z trzech warstw. Pierwszą z nich (od strony podłoża) jest specjalny grunt. Jego rolą jest odbicie padających promieni świetlnych. Powyżej warstwy gruntowej, znajduje się z kolei specjalna warstwa rozpraszająca. To w niej odbite światło słoneczne ulega rozproszeniu, tworząc charakterystyczną, perłową otoczkę. Z kolei umiejscowiony na samej górze przezroczysty lakier, jeszcze bardziej pogłębia ów wizualny efekt.

Tym samym, warstwa gruntująca nadaje całości odpowiedniego koloru podstawowego a warstwa środkowa - nadaje mu odpowiedni ton. Dzięki temu, barwy lakierów wielowarstwowych można dowolnie modyfikować.

Na co zwracać uwagę przy nakładaniu lakierów wielowarstwowych?

1. Bardzo istotne jest lakierowanie testowe. Wykonuje się je na specjalnych, przeznaczonych do tego płytkach. Dzięki niemu możliwe jest trafne dobranie koloru do oczekiwań Klienta.

2. Duże znaczenie ma również liczba nakładanych warstw. Im jest ona większa (więcej warstw pośrednich), tym ostateczna barwa lakieru ma inny odcień.

3. Do odpowiednich kolorów należy dobrać odpowiedni lakier. Panuje tu zasada - jasny do jasnego i ciemny do ciemnego.

4. Należy pamiętać o zachowaniu czystości. Jest to istotne zarówno przy nakładaniu bazy, jak i pozostałych warstw lakieru.

Etapy nakładania lakieru wielowarstwowego

- Dokładne wydmuchanie wszystkich lakierowanych elementów (czystym sprężonym powietrzem).
- Jeśli stosujemy lakiery na bazie wody, należy stosować odpowiedni środek do przemywania (7010 i 7080), po czym całość wycieramy ściereczką przeciwpyłową.
- Nanosimy blender (składnik cieniujący), który stosujemy na powierzchnie nie większe niż 20 cm.
- Aplikujemy grunton metodą odprowadzania pistoletu.
- Po wyschnięciu, nałożoną powierzchnię oczyszczamy ściereczką.
- Nanosimy w wybranych miejscach blender i lakier bazowy.
- Nanosimy lakier bezbarwny.

Przy zastosowaniu powyższej techniki, bardzo istotne jest testowanie. Duże koszty użytych materiałów, mogłyby - przy nieodpowiedniej techniczne - narazić nas na duże koszty.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Szybki kontakt
    Dodatkowe info
    Nasza firma oferuje szkolenia z hydrografiki. Jako jedyni w Polsce wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i ulepszenia związane z hydrografiką. Działamy na terenie Jarocina ale nasi klienci to mieszkańcy całej Polski m.in. Warszawa, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Tarnów, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Zakopane, Jelenia Góra, Zielona Góra i wiele innych. W naszej ofercie posiadamy m.in folie do hydrografiki, tusze do hydrografiki, aktywator do hydrografiki, wanny do hydrografiki. Zapraszamy!
      Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
      Nie pokazuj więcej tego komunikatu