PolskiAngielski
514 300 085
Strona główna » Aktualności » Materiały ścierne - jak je dobierać?

Hity sklepowe

Chmura tagów

Materiały ścierne - jak je dobierać?

Data dodania: 11-06-2018
Wyrównywanie różnego rodzaju powierzchni (zarówno w pracach domowych, jak i przemysłowych), odbywa się przy pomocy różnych materiałów ściernych. W hydrografice gąbki ścierne są bardzo przydatnym materiałem do prac z wybranym elementem. Przygotowanie elementu pod hydrografikę wiąże się z dokładnym oczyszczeniem go z wszelkich zabrudzeń, grudek, a następnie zmatowienie przedmiotu. Aby praca została wykonana dobrze, niezbędne stają się odpowiednie materiały. Doskonale nadają się do tego właśnie specjalne gąbki ścierne. Jak je dobrze wybrać? O tym krótko poniżej.
 


Czym mogą charakteryzować się materiały ścierne?

Materiały te dzieli się ze względu na pochodzenie. I tak wyróżnia się materiały ścierne:
1. Naturalne: diament, krzemień, korund, kwarc oraz szmergiel.
2. Sztuczne: borazon, diament sztuczny, elektrokorund, węglik krzemu, i węglik boru.

Zaznaczyć trzeba, że do produkcji tego typu materiałów wykorzystuje się różne spoiwa, które łączą podłoże (elastyczny papier albo płótno), z wybranymi ziarnami. W obróbce ręcznej używać można materiałów ze spoiwem klejowym, natomiast przy obróbce maszynowej najlepiej sprawdzą się materiały lepszej jakości, na przykład z żywicami syntetycznymi.

Materiały ścierne można podzielić na miękkie i twarde. Można używać je zarówno na sucho, jak i na mokro. Są one
doskonałe do szlifowania nieregularnych powierzchni, krawędzi, rantów itp. Sprężysta forma gąbek, zarówno tych twardych, jak i miękkich zmniejsza ryzyko uszkodzenia szlifowanych przedmiotów. Zastosowanie coraz drobniejszego ziarna pozwala precyzyjnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dwustronna gąbka ścierna to doskonałe rozwiązanie dla każdego.


Dobór materiałów ściernych

Wybierając materiały do wyrównywania powierzchni warto kierować się kilkoma wskazówkami, i tak:
  • miękkie powierzchnie najlepiej szlifować twardą ściernicą, a twarde powierzchnie ściernicą miękką,
  • twarde ściernice są idealne do szlifowania profilowego, zgrubnego oraz do szlifowania z zastosowaniem chłodziwa (na mokro),
  • miękkie ściernice używać należy zaś do wygładzania powierzchni, które: nie powinny mieć kontaktu z większymi ilościami wydzielającego się ciepła czy powierzchni przerywanych oraz przedmiotów o wyjątkowo dużej powierzchni,
  • rodzaj ziarna: powszechnie wykorzystuje się elektrokorund, który sprawdza się do obróbki: stali, metali kolorowych i drewna; natomiast węglik krzemu będzie najlepszy do wygładzania: szkła, tworzyw sztucznych, lakieru i kamienia.
Warto wiedzieć, że materiały ścierne oznaczane są numerami określającymi grubość ziaren: im wyższy jest numer, tym drobniejsze będą ziarna.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Szybki kontakt
    Dodatkowe info
    Nasza firma oferuje szkolenia z hydrografiki. Jako jedyni w Polsce wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i ulepszenia związane z hydrografiką. Działamy na terenie Jarocina ale nasi klienci to mieszkańcy całej Polski m.in. Warszawa, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Tarnów, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Zakopane, Jelenia Góra, Zielona Góra i wiele innych. W naszej ofercie posiadamy m.in folie do hydrografiki, tusze do hydrografiki, aktywator do hydrografiki, wanny do hydrografiki. Zapraszamy!
      Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
      Nie pokazuj więcej tego komunikatu