PolskiAngielski
514 300 085
Strona główna » Aktualności » Trendy w lakiernictwie

Hity sklepowe

Chmura tagów

Trendy w lakiernictwie

Data dodania: 27-08-2018
Jeszcze do niedawna, standardem było stosowanie w samochodach tradycyjnych lakierów metalicznych. Dzisiaj dostępnych rodzajów lakierów na rynku jest bardzo dużo: lakiery typu perła, lakiery matowe, lakiery typu pryzmat, lakiery typu "kameleon". Wykorzystywane są one  nie tylko w szeroko pojętym przemyśle motoryzacyjnym. Chętnie sięga po nie innowacyjna metoda druku wodnego zwana hydrografiką. Dzięki połączeniu hydrografiki i lakierów np. typu candy czy kameleon, możliwe jest tworzenie naprawdę unikalnych projektów. Mnogość barw, charakterystyczne przejścia kolorystyczne sprawiają, że atrakcyjność danego przedmiotu znacznie wzrasta. Jest to szczególnie ważne dla miłośników ciekawych i efektywnych wizualnie rozwiązań. Zestawienie hydrografiki z tego rodzaju lakierami daje naprawdę ciekawe połączenia, a co ważne tworzy spójną całość. Producenci lakierów prześcigają się więc wymyślając kolejne nowinki. Warto zwrócić uwagę na najnowsze trendy w lakiernictwie, o których krótko opowiemy w niniejszym artykule. Przybliżymy dwa tematy: samoczyszczący się lakier samochodowy i lakierowanie przy pomocy nanotechnologii.

Nanotechnologia

Nanotechnologia coraz szerzej wykorzystywana jest przy pracach nad stworzeniem lakierów samochodowych nowej generacji. Nanotechnologia to nauka, która pozwala na poznanie i modyfikowanie właściwości materii w skali "nano", co oznacza, że możliwe jest tworzenie struktur na poziomie cząsteczki i atomu. Dzięki manipulacji na poziomie cząsteczkowym, można całkowicie zmienić właściwości danej materii. W nieodległej przyszłości nanotechnologia może całkowicie zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, również lakiernictwo. Dzięki nanotechnologii możliwe było wyprodukowanie powłok wykazujących specjalne właściwości, na przykład powłok antybakteryjnych, samo naprawiających uszkodzenia czy np. sygnalizujących awarię instalacji. Powłoki tego typu nazywane są inaczej „smart coatings”, czyli powłoki inteligentne. Wśród nich wymienić można m.in.:
- samo naprawiające się farby, a ściślej mówiąc zewnętrzne powłoki lakiernicze, których uszkodzenia, dzięki zastosowaniu tego rodzaju farb ulegają naprawieniu
- powłoki, które informują o nieszczelnościach instalacji lub innych awariach
- specjalne materiały powłokowe dla przemysłu zbrojeniowego, które posiadają właściwości kamuflujące
- powłoki termiczne, które reagują na wahania temperatury
- powłoki antybakteryjne, zawierające cząsteczki nano srebra, które wpływają na odporność i wytrzymałość powierzchni.


Obecnie tego typu powłoki nie są stosowane jeszcze na szeroką skalę w lakierach, wykorzystuje je jednak przemysł zbrojeniowy czy kosmiczny.


Samoczyszczący się lakier samochodowy

Jednym z najciekawszych przykładów wykorzystania nanotechnologii w lakiernictwie może być samoczyszczący się lakier samochodowy. Jego stworzenie jest możliwe dzięki wykorzystaniu cząsteczek nano srebra, które wykazują silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Takie samoczyszczące się powierzchnie, dodatkowo wyposażone we właściwości antybakteryjne mogą w przyszłości zrewolucjonizować rynek.
Obecnie nad samoczyszczącymi się lakierami pracują niemieckie i japońskie koncerny.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Szybki kontakt
    Dodatkowe info
    Nasza firma oferuje szkolenia z hydrografiki. Jako jedyni w Polsce wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i ulepszenia związane z hydrografiką. Działamy na terenie Jarocina ale nasi klienci to mieszkańcy całej Polski m.in. Warszawa, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Tarnów, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Zakopane, Jelenia Góra, Zielona Góra i wiele innych. W naszej ofercie posiadamy m.in folie do hydrografiki, tusze do hydrografiki, aktywator do hydrografiki, wanny do hydrografiki. Zapraszamy!
      Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
      Nie pokazuj więcej tego komunikatu